Jak uzyskać sprzęt ortopedyczne z refundacji NFZ?

Jak uzyskać sprzęt ortopedyczne z refundacji NFZ?

Dla wielu ludzi posiadających problemy ze zdrowiem, czy to tymczasowo, czy też niestety na stałe, zaopatrzenie ortopedyczne jest kosztem zbyt dużym, aby móc sobie pozwolić na całkowity zakup z własnych pieniędzy.

Dla właśnie takich ludzi są tworzone fundusze pomocy z NFZ, które mają na celu wsparcie finansowe w momencie zakupu przez pacjenta zaopatrzenia ortopedycznego, czy byłyby to wózki inwalidzie, czy też zwyczajne kule do chodzenia. W jaki sposób można uzyskać tego rodzaju dofinansowanie i na co zwracać uwagę?

Osoby odpowiedzialne za dofinansowanie NFZ do sprzętu ortopedycznego

W przeciwieństwie do większości procedur ministerstwa, zdobycie refundacji na sprzęt ortopedyczny nie wymaga posiadania jakiegokolwiek orzecznictwa o stopniu niepełnosprawności. Nie potrzeba również długich i męczących formalności papierowych.

Jedynie lekarz specjalista ortopedii stwierdza, że pacjentowi potrzeba zaopatrzenia ortopedycznego. Na podstawie tego stwierdzenia, jesteśmy w stanie ubiegać się o zwrot kosztów zakupu sprzętu rehabilitacyjnego od Narodowego Funduszu Zdrowia.

Niestety kwoty, jakie przyznaje ministerstwo, nie zawsze pokryją całkowity koszt, jaki będziemy ponosić za zakup zaopatrzenia ortopedycznego. Kwoty są określane przez regulamin i dlatego trzeba liczyć się z tym, że nie otrzymamy darmowego zaopatrzenia z pieniędzy państwa.

Które sklepy dostarczające zaopatrzenie ortopedyczne podlegają pod umowę z NFZ?

Nie każdy sklep, który dostarcza ortopedyczne urządzenia, będzie podlegał pod umowę z NFZ. Dlatego zanim skorzystamy z jego usług, lepiej zapytać właściciela, czy podpisał umowę z ministerstwem oraz czy może przedstawić na to odpowiednie dowody.

Zaopatrzenie ortopedyczne będzie tylko i wyłącznie refundowane, jeśli posiadamy opinię lekarza ortopedy. Musimy je przedstawić sklepowi, który będzie w stanie w ten sposób wydać nam sprzęt o wiele taniej dzięki refundacji. To zupełnie jak w aptece: leki refundowane posiadają pieczęć lekarza i przychodni na recepcie. Jeśli brakuje jej, będziemy zmuszeni do zapłacenia za całość z własnej kieszeni.

Odpowiedz