Refundacja na sprzęt dla niepełnosprawnych z NFZ

Refundacja na sprzęt dla niepełnosprawnych z NFZ

Posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności z jednej strony zamyka przed nami wiele drzwi, lecz z drugiej strony pozwala na uzyskanie niejednej pomocy w życiu. Jedną z nich jest dofinansowanie do sprzętu dla niepełnosprawnych. Na jakie urządzenia możemy uzyskać zwrot kosztów oraz kto będzie odpowiedzialny za wystawienie nam wymaganych dokumentów? Oto odpowiedzi.

Kto wystawia zaświadczenia o refundację na sprzęt dla niepełnosprawnych?

Osobą odpowiedzialną za orzeczenie, czy przysługuje nam refundacja z NFZ na sprzęt dla niepełnosprawnych, jest dowolny lekarz. Nie musi on być naszym lekarzem opiekującym się albo też specjalistą przepisującym zlecenie na określone urządzenia ortopedyczne.

Wystarczy nam jego potwierdzenie, że sprzęt dla niepełnosprawnych będzie nam potrzebny do sprawnego życia. Dokument ten jest zarazem potwierdzeniem dla sklepu, który będzie nam wydawał zamówiony towar.

Jaki sprzęt dla niepełnosprawnych podlega refundacji?

Musisz wiedzieć, że nie wszystko jest zwracane przez NFZ. Przede wszystkim najpierw to ty zapłacisz, a dofinansowanie będzie zwracało ci część kosztów na sprzęt dla niepełnosprawnych. Poza tym musisz wybrać producenta albo sklep, którzy mają podpisaną umowę z NFZ, inaczej nie przysługuje ci refundacja.

Lista refundowanego sprzętu dla niepełnosprawnych jest szeroka i obejmuje takie kategorie, jak:

  • przedmioty ortopedyczne
  • środki pomocnicze
  • lecznicze środki techniczne

Pełne listy można zawsze znaleźć na stronach NFZ, lecz równie często wywieszają je w katalogach sprzętu dla niepełnosprawnych producenci oraz sklepy medyczne.

Odpowiedz