Wpływ cholesterolu HDL na nasz układ krwionośny

Wpływ cholesterolu HDL na nasz układ krwionośny

Lekarze powiadają, że o cholesterol trzeba dbać. To prawda, lecz media częstokrotnie zapominają dodać, że istnieje nie tylko zły cholesterol, lecz także jego dobry odpowiednik – cholesterol HDL. Jego obecność w naszym organizmie w dużych ilościach jest zalecana, a co za tym idzie – powinniśmy dążyć do tego, aby spożywać go w wystarczających ilościach.

Czym charakteryzuje się cholesterol HDL?

Ta substancja pochodzi z grupy tłuszczy zwierzęcych oraz roślinnych i zawiera w swoim składzie wysokie stężenie lipoprotein (HDL – high density lipoproteins). Te składniki sprawiają, że na ściankach naszych naczyń krwionośnych nie odkładają się żadne złogi czy też zanieczyszczenia mogące doprowadzać do zawału.

Obecność cholesterolu HDL w naszym ciele jest również pożądana ze względu na jego dobroczynny wpływ na produkcję witaminy B. Ta powstaje pod wpływem wystawienia skóry na działanie słońca, lecz gdyby nie cholesterol HDL nie byłoby możliwe uzyskanie jej w drodze przemiany chemicznej.

Gdzie znajduje się dobry cholestrol HDL?

Dużą zawartość cholesterolu o wysokim wskaźniku lipoprotein możemy odnaleźć w wszelakich mięsach ryb, a także pieczywie z pełnego ziarna. Również niektóre warzywa czy owoce posiadają w swoim składzie cholesterol HDL. No i zawsze możesz zażyć suplement diety obniżający cholesterol HDL.

Również przyrządzanie potraw na bazie oleju z oliwek czy też słonecznika pozwala na uzyskanie optymalnej ilości cholesterolu HDL. Natomiast powinniśmy unikać czerwonego i tłustego mięsa oraz jajek, jeśli mamy zbyt wysoki poziom cholesterolu.

Nie można zapominać, że sama dieta nie pomoże nam zbić wysokiego poziomu cholesterolu. Kluczowym do tego jest ruch fizyczny, który sprawi, że będziemy w stanie wydalić niepotrzebne w ciele toksyny, a także stracimy na wadze. To właśnie najczęściej otyłe osoby posiadają wysoki cholesterol LDL, który niekorzystnie wpływa na nasz stan zdrowia.

Odpowiedz