Choroby
Jak chorują paznokcie?
Paznokcie to nic innej jak stwardniały przydatek skóry. Kiedyś pełniły głównie funkcję ochronną, przed szkodliwym działaniem czynników mechanicznych oraz obronną. Dziś ważna jest ich estetyka, bo paznokcie to element wizerunku, nasza wizytówka.
Dlatego jeśli pojawiają się na nich plamki, zabarwienia, rozwarstwienia warto skonsultować je z lekarzem dermatologiem i sprawdzić czy nie jest to jedna z chorób paznokci.
lek. med. Monika Rogala
Dermatolog,wenerolog, lek. med. estetycznej
Choroby paznokci - z czym zgłosić się do lekarza?
Nie każda zmiana na paznokciu wymaga konsultacji lekarskiej, co w takim razie powinno skłonić do wizyty u dermatologa? Przede wszystkim:
O chorobach paznokci i sposobach na ich leczenie w opowiadam w programie Dzień Dobry TVN.
Jakie są najczęstsze choroby paznokci?
Grzybica paznokci
Najczęstszą przyczyną są grzyby z rodzaju dermatofitów oraz grzyby drożdżopodobne. Zakażony paznokieć jest kruchy, łamliwy, pogrubiony. Może dochodzić do onycholizy czyli oddzielania się płytki paznokciowej. Rozstrzygające w diagnostyce i istotne w skutecznym leczeniu jest badanie mikologiczne wykonane przez doświadczonego lekarza lub mikrobiologa.
Łuszczyca paznokci
Łuszczyca objawia się w formie plam olejowych, przez rogowacenie podpaznokciowe, oddzielania się płytki paznokciowej (onycholiza) oraz naparstkowanie – czyli punktowe wgłębienia w płytce paznokciowej. Zmiany na paznokciach mogą na wiele lat wyprzedzać pojawienie się zmian skórnych i stawowych w łuszczycy, dlatego szybkie rozpoznanie i wdrożenie leczenia może opóźnić rozwój łuszczycy.
Oddzielanie się płytki paznokciowej (onycholiza)
Oddzielenie się płytki paznokciowej może wynikać z wielu różnych czynników – może być wynikiem zbyt starannego czyszczenia paznokci, podczas którego naruszona zostaje struktura płytki, jako konsekwencja nadmiernego użycia lakierów (w tym hybrydowych i akrylowych) lub zmywaczy do lakieru. Może powstać także w tzw. efekcie dźwigni – gdy mamy bardzo długie paznokcie i wykonujemy nimi jakieś czynności czy opieramy się na paznokciach. Na końcu paznokcia powstaje wówczas „kieszonka”, w której gromadzi się woda, powietrza, różne bakterie czy drobnoustroje. W onyholizie konieczne jest wdrożenie leczenia, które zależy od bezpośredniej przyczyny choroby.
Lamelarne rozszczepienie paznokcia (onychoschizja)
Onychoschizja to stan, w którym końcowy odcinek paznokcia rozszczepia się na 2 lub więcej poziomych warstw. Najczęstszą przyczyną jest nadmierne, częste moczenie i suszenie rąk – w czasie prac domowych lub pracy zawodowej. Do takich uszkodzeń przyczyniać się może również stosowanie zmywacza do lakieru, który wysusza płytkę paznokciową i uszkadza spoiwo między warstwą wewnętrzną i zewnętrzną.
Zielone paznokcie – chloronychia
Zmiany koloru płytki paznokcia wywołują bakterie Pseudomonas. Paznokcie mogą przybierać kolor od żółtego do ciemnozielonego. Czynniki, które mogą spowodować zakażenie tymi bakteriami to: onycholiza, czyli oddzielenie się płytki paznokcia, mikrourazy fałdu paznokciowego (powstałe np. podczas wycinanie skórek), praca w mokrym środowisku.
Leukonychia punktowa i pasmowata
Leukonychia to białe przebarwienia na paznokciach – mogą być to plamki o średnicy ok. 1-2 mm (mamy wtedy do czynienia z leukonychią punktową) lub kreski (leukonychia pasmowata). Odzwierciedlają one zaburzenia rogowacenia, a ich najczęstszą przyczyną są urazy i manipulowanie przy oskórku na przykład podczas manicure’u.
Paznokcie Terry’ego
W tym wypadku paznokcie przypominają matowe szkło, są kredowobiałe z wąskimi, prawidłowo zabarwionymi lub brązowymi prążkami. Tak zmienione płytki paznokciowe obserwuje się u chorych z hipoalbuminemią, w przewlekłej marskości wątroby, u pacjentów hemodializowanych, u osób z przewlekłą niewydolnością krążenia oraz zakażonych HIV.
Uczulenie na hybrydę
Uczulenie na hybrydę rozwija w ciągu ok. 24 do 48 godzin po nałożeniu lakieru hybrydowego. Uczulenie może wywołać zarówno lakier, jak i klej do przedłużania czy tzw. primer, który nakłada się bezpośrednio na płytkę paznokcia. Jednym z czynników uczulających są akrylany, które wchodzą w skład wielu lakierów hybrydowych. W wyniku reakcji alergicznej pojawiają się rumień, obrzęk, mogą też wystąpić liczne drobne pęcherzyki. Zwykle uczulenie ustępuje samoistnie po zaprzestaniu stosowania manicure’u z produktami akrylowymi.
Aby uniknąć uczulenia na hybrydę warto stosować się do kilku zasad:
Objaw zużytych paznokci – paznokcie akrylowe i hybrydowe
Występuje u osób noszących akrylowe paznokcie, które najczęściej usuwa się w gabinetach za pomocą szlifierki kosmetycznej. Takie zabiegi prowadzą do ścieńczenia płytki paznokciowej, przez co stają się one łamliwe, wrażliwe na ucisk i temperaturę. Powtarzające się uszkodzenia paznokci mogą powodować deformację w kierunku rurkowatości. Taki sam objaw może się pojawić przy nieprawidłowo ściąganych lakierach hybrydowych. W skrajnych przypadkach bardzo silne dociskanie frezu przy usuwaniu lakieru może prowadzić do powstania podpłytkowych krwawych wybroczyn.