Choroby

ABCDE czerniaka

Czerniak to poważna choroba, złośliwy nowotwór skóry, które źle rokuje i często daje przerzuty. Jednym z głównych powodów jego rozwoju jest działanie promieniowania nadfioletowego światła słonecznego.
Najbardziej niebezpieczna jest wieloletnia i intensywna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, w wyniku której powstają oparzenia skóry. Dlatego właśnie tak ważne jest ochrona skóry filtrami SPF, które blokują promieniowanie słoneczne i nie pozawalają mu dotrzeć do skóry.

lek. med. Monika Rogala
Dermatolog, wenerolog,  lek. med. estetycznej

Na czym polega profilaktyka?

Najprostszą profilaktyką, dzięki której możemy na wczesnym etapie wykryć czerniaka, jest oglądanie pieprzyków. Może to zrobić lekarz dermatolog (raz w roku powinno się udać na kontrolną wizytę), ale możemy także robić to samodzielnie w domu. Wystarczy wiedzieć na co zwrócić uwagę i właśnie tak powstała zasada ABCDE czerniaka:

  • Asymetria – czy pieprzyk/znamię ma nieregularny kształt, inny niż kolisty lub owalny?

  • Brzegi – czy ma poszarpane, nierówne, posiadające zgrubienia brzegi?
  • Czerwony lub czarny – jaki jest kolor pieprzyka (czy jest niejednolity)?
  • Duży rozmiar – czy pieprzyk jest większy niż 0,5 cm?
  • Ewolucja – czy zmienił się w ostatnim czasie?

Jeśli na któreś z pytań odpowiedź brzmi „TAK” – należy wybrać się do dermatologa na konsultację. To bardzo ważne, ponieważ na wczesnym etapie czerniak może przypominać naderwany czy podrażniony pieprzyk! Podczas wizyty lekarz obejrzy go pod dermatoskopem z dużym powiększeniem i oceni czy zmiana jest łagodna czy jednak wymaga dalszej diagnostyki i usunięcia.

Zbadaj pieprzyki, nie ma co czekać!

Konsultacje

Umów się na konsultację i uzyskaj profesjonalną poradę – termin można zarezerwować przez kontakt telefoniczny lub mailowy z recepcją.

Umów wizytę
Zobacz ofertę

lek. med. Monika Rogala

Dermatolog, wenerolog,
lek. med. estetycznej