Choroby

Nadpotliwość można leczyć!

Pocenie się jest normalne – to proces, który reguluje temperaturę ciała. Czasem jednak pocimy się za mocno i staje się to wstydliwym problemem, zwłaszcza w kontach z innymi. Co wtedy zrobić? Pójść do dermatologa!

lek. med. Monika Rogala
Dermatolog, wenerolog, lek. med. estetycznej

Skąd wiedzieć czy to nadpotliwość?

Zacznijmy od tego, że pocenie się jest normalne: na skórze mamy ok 2-4 mln gruczołów potowych, które każdego dnia wydzielają pot, regulując temperaturę ciała: w czasie ruchu, aktywności, gdy jest ciepło.

Jednak zdarza się, że pocimy się za mocno. Gdy dłonie albo stopy szybko stają się bardzo mokre i lepkie, pot pojawia się na całym ciele i przesiąka przez ubranie, pocimy się bardziej niż inni (gdy nie jest gorąco i nie uprawiamy żadnego sportu), standardowe kosmetyki są niewystarczające – wtedy możemy mówić o nadpotliwości.

Przyczyny nadpotliwości

Nadpotliwość może mieć wiele przyczyn: poważniejsze choroby (m.in. cukrzyca, hipoglikemia, niektóre nowotwory, nadczynność tarczycy), nadwaga i otyłość, silne stany emocjonalne i psychiczne (zwłaszcza stres), menopauza. Dlatego tak ważne jest, aby ma pierwszym etapie leczenia ustalić przyczynę nadmiernego pocenia!

Nadpotliwość to wstydliwy problem, bywa niezwykle krępujący i uciążliwy, zwłaszcza w kontaktach społecznych, dlatego osoby z nadpotliwością niestety często wycofują się z kontaktów towarzyskich, zawodowych, czują się niezrozumiani i osamotnieni. Ale nadpotliwość nie musi zabierać aktywnego życia i można ją leczyć u dermatologa. Jakie rozwiązania daje nam medycyna?

  • preparaty miejscowe – antyperspiranty – działają antyseptycznie, antybakteryjnie i blokująco na gruczoły potne,
  • toksyna botulinowa – lekarz wstrzykuje substancję pod skórę z nadpotliwością np. pachy czy dłonie, co blokuje działanie gruczołów na tym obszarze. Zabieg jest stosunkowo mało inwazyjny i bezbolesny po znieczuleniu,
  • leczenie farmakologiczne – jeśli miejscowe leczenie jest niewystarczające, można rozważyć terapię lekami, które działają na gruczoły na całym ciele. Taka terapia jest bardzo skuteczna.

Konsultacje

Umów się na konsultację i uzyskaj profesjonalną poradę – termin można zarezerwować przez kontakt telefoniczny lub mailowy z recepcją.

Umów wizytę
Zobacz ofertę
Umów wizytę
Zobacz ofertę

lek. med. Monika Rogala

Dermatolog, wenerolog,
lek. med. estetycznej