Choroby
Nadpotliwość można leczyć!
Pocenie się jest normalne – to proces, który reguluje temperaturę ciała. Czasem jednak pocimy się za mocno i staje się to wstydliwym problemem, zwłaszcza w kontach z innymi. Co wtedy zrobić? Pójść do dermatologa!
lek. med. Monika Rogala
Dermatolog, wenerolog, lek. med. estetycznej
Skąd wiedzieć czy to nadpotliwość?
Zacznijmy od tego, że pocenie się jest normalne: na skórze mamy ok 2-4 mln gruczołów potowych, które każdego dnia wydzielają pot, regulując temperaturę ciała: w czasie ruchu, aktywności, gdy jest ciepło.
Jednak zdarza się, że pocimy się za mocno. Gdy dłonie albo stopy szybko stają się bardzo mokre i lepkie, pot pojawia się na całym ciele i przesiąka przez ubranie, pocimy się bardziej niż inni (gdy nie jest gorąco i nie uprawiamy żadnego sportu), standardowe kosmetyki są niewystarczające – wtedy możemy mówić o nadpotliwości.
Przyczyny nadpotliwości
Nadpotliwość może mieć wiele przyczyn: poważniejsze choroby (m.in. cukrzyca, hipoglikemia, niektóre nowotwory, nadczynność tarczycy), nadwaga i otyłość, silne stany emocjonalne i psychiczne (zwłaszcza stres), menopauza. Dlatego tak ważne jest, aby ma pierwszym etapie leczenia ustalić przyczynę nadmiernego pocenia!
Nadpotliwość to wstydliwy problem, bywa niezwykle krępujący i uciążliwy, zwłaszcza w kontaktach społecznych, dlatego osoby z nadpotliwością niestety często wycofują się z kontaktów towarzyskich, zawodowych, czują się niezrozumiani i osamotnieni. Ale nadpotliwość nie musi zabierać aktywnego życia i można ją leczyć u dermatologa. Jakie rozwiązania daje nam medycyna?